top of page
Basın Bülteni

Galeri Bosfor, 30 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında Ahmet Çerkez’in Doğanın Dokuması isimli dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, insanlık tarihi ve doğanın evrimini birlikte ele alan sanatçı, doğanın uzun süreçler sonucu yarattığı katmanlardan yola çıkarak insan ömrünün kısalığı ve geçiciliğine vurgu yapıyor.

 

"Doğanın Dokuması" ile Ahmet Çerkez, izleyiciyi insan yaşamı ile doğal evrim süreci arasındaki kopukluğu düşünmeye davet ediyor. Doğanın sabırla işlediği katmanlarının özünü, yüzeyi adeta dokur gibi boyadığı resimleriyle somutlaştıran sergi, doğanın sonsuz yaratıcı yolculuğuna bir övgü niteliğinde. Sergiyi oluşturan dinamik, yaradılışın ebedi anlatısı ile insan varoluşunun karşılaşması üzerine kurulu. Sergi, dünyanın kademeli evrimi ve oluşumunda var olan derin derslere rağmen, insanlığın doğanın bilgeliğini kavrayamadığı mesajını veriyor ve izleyiciye tek bir dokumanın ilmekleri olduğunu hatırlatıyor. 

 

Sergiyi oluşturan resimler de tıpkı doğa gibi zamanın izlerini taşırken sessiz ve mütevazı bir varlık gösteriyor. Ham bez üzerine akrilik boya ile yapılmış resimlerdeki renk paleti, yine doğaya işaret ediyor. Sergide, antik ormanların bitki örtüsünden, dağların görkemli oluşumlarına, yeraltı zenginliklerinden gökyüzüne uzanan doğanın derinliğini çağrıştıran bir leke işçiliği göze çarpıyor.

 

"Doğanın Dokuması" ile Ahmet Çerkez, doğanın kendini yaratmasının aralıksız ve karmaşık sürecine dair bir keşif sunarken, doğal dünyanın sürecini düşünmeye davet ediyor.

bottom of page